Arduino Ders 4: Potansiyometre Kullanımı

Geçen yazımızda sizlerle birlikte buton ile buzzer kullanmıştık. Bu yazımızda ise sizlerle birlikte potansiyometre ile değer okumayı öğreneceğiz.

Potansiyometre bir değiştirilebilir bir dirençtir. Yani direncin değiştirilmesiyle direncin kuvveti artıp azalacaktır. Direncin değişmesiyle akım da değişecektir. Bunun sayesinde led’imizin parlaklığı değişecektir. Potansiyometre’nin  yapısı aşağıdaki gibidir.

A ile B arasındaki ara bir değer vermek için c noktası çevrilir. C değişkeni A noktasına yaklaştıkça direnç azalacak ve led’imize giden akım artacak. Bu sayede led’imiz daha parlak olacak. Ancak bu dersimizde sadece potansiyometre’den değer okuyacağız. Bunun için gerekli olan malzemeler:

1 adet arduino uno kart,

1 adet breadboard,

1 adet potansiyometre,

 

3 adet erkek-erkek jumper kablo,

Malzemelerimizi aldığımıza göre devremizi kuralım.

Devremizi kurarken ilk yapmamız gereken şey breadboard’ın herhangi bir yerine potansiyometre’yi yerleştirmektir.

Potansiyometre’de üç ayak bulunur. Sağdaki veya soldaki bir ayaktan kartta bulunan 5v pin’ine jumper kablo yardımıyla bağlayalım.

Ardından diğer ayaktan da kartta bulunan GND pin’ine Bağlayalım.

Ortadaki ayağın görevi ise ara bir değer vereceğimiz için kartta sağ alt köşede bulunan “ANALOG IN” yani analog girişlere bağlayacağız. Analog pin’lerden ben A0 pin’ine bağladım. Siz istediğiniz bir analog pin’e bağlayabilirsiniz.

Böylece devemiz bitti. Hadi kod kısmına geçelim.

 

Kod kısmında ilk olarak potansiyometre’yi tanımlayalım. Bunun için ilk olarak “int” yazalım. Ardından “pot(potansiyometre)diye bir isim atayalım. Ardından “=” koyalım ve potansiyometre’yi bağladığımız pin’i yazalım. Ben “A0” pin’ine bağladığım için A0 yazdım, siz bağladığınız pin’i yazın.

 

 

 

 

Bundan sonra “potdurumu” diye bir değişken atayalım. Bunun nedeni potansiyometre’den okuduğumuz değeri bu değişkene atayalım. İlk olarak int yazalım ve atadığımız isim olan “potdurumu” yazalım. Satırı bitirmek için “;” koyalım. Bundan sonra void setup kısmına geçelim.

 

 

 

 

 

 

void setup kısmında ilk olarak potansiyometre’yi giriş birimi olarak tanıtalım. Bunun için ilk olarak “pinMode” komutunu kullanalım. Ardından parantez açalım ve içine atadığımız isim olan “pot” yazalım. Virgül koyalım ve “INPUT” yazalım. Parantezi kapatalım ve sonuna satırı bitirmek için “;” koyalım.

 

 

 

 

 

 

Diğer satırda kart ile bilgisayar arasında iletişim başlatalım. Yazacağımız iletişim sadece bir kere işleneceği için void setup kısmına yazdık. İletişimi başlatmak için olan kod “Serial.begin”dir. Ardından parantez açalım ve içine iletişim hızını yazalım. Bizim için iletişim hızı 9600 Baud yeterlidir.

 

 

 

 

Ancak daha hızlı bir iletişim hızı isterseniz sağ üst köşede bulunan seri port ekranına girerek önce istediğiniz hızı seçin. Ardından 9600 yazdığım yere siz seçtiğiniz hızı yazabilirsiniz. Parantezi kapatalım ve sonuna satırı bitirmek için “;” koyalım. Bundan sonra void loop kısmına geçelim.

 

void loop kısmında ise ilk önce potansiyometre’yi okutalım ve bu değişkeni “potdurumu” değişkenine atayalım. İlk olarak “potdurumu” yazalım ve “=” koyalım. Ardından potansiyometre’yi okutmamız lazım. Bunun için olan komutumuz “analogRead”dir. Bunun nedeni ise analog bir girişe bağladığımız içindir. Parantez açalım ve içine “pot” yazalım. Bundan sonra parantezi kapatalım ve satırı bitirmek için “;” koyalım.

 

 

 

 

Diğer satırda ise seri port ekranına ara değerimizi yazmasını isteyelim. Bunun için olan komut “Serial.println”dir. Ardından içine okuttuğumuz değişkeni yani “potdurumu” yazalım. Parantezi kapatalım ve satırı bitirmek için “;” koyalım.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bundan sonra belirli bir bekleme süresi koyalım. Bunun nedeni ise bekleme zamanı koymazsak çok hızlı bir şekilde değerler yazılacağından dolayı bir şey göremeyiz. Bekleme komutu olan “delay” yazalım ve parantez açalım. Parantez içine 30 yazalım ve parantezi kapatalım. Satırı bitirmek için “;” koyalım. Böylece kod kısmı da bitti. Doğru kart ve port’u seçelim ve programı yükleyelim. Programı yükledikten sonra seri port ekranını açalım. Böylece potansiyometre’yi hareket ettirdikçe seri ekranda değerleri okuyabileceğiz.

 

 

 

 

NOT: Uğraşmak istemeyen arkadaşlarımız için hazır kod aşağıdadır.

int pot=A0;
int potdurumu;

void setup() {
pinMode(pot,INPUT);
Serial.begin(9600);
}
void loop() {
potdurumu=analogRead(pot);
Serial.println(potdurumu);
}

One thought to “Arduino Ders 4: Potansiyometre Kullanımı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir