Arduino Ders 3: Buzzer Kullanımı

Geçen yazımızda sizlerle birlikte 2 buton ile  bir led’i yakıp söndürmüştük. Bu yazımızda ise sizlerle birlikte buzzer çalıştıracağız. Buzzer’ın görevi bazı sistemlerde (çalar saat, hırsız devreleri, bazı devrelerde uyar için) bir takım ses çıkararak kullanıcıyı uyarmaktır. Devremizi kurmak için gerekli olan malzemeler:

1 adet arduino uno kart,


1 adet breadboard,

1 adet buzzer,

2 adet erkek-erkek  jumper kablo,

Malzemelerimizi aldığımıza göre devremizi kuralım.Breadboard’ın herhangi bir yerine buzzer kuralım.

 

Buzzer’ın bir ayağından jumper kablo sayesinde kartta bulunan GND pin’ine takalım.

Ardından diğer bacağı jumper kablo yardımıyla 8 numaralı pin’e takalım. Böylece devremizi kurduk. Buzzer devresinin led devresinden tek farkı direnci olmamasıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kod kısmında ilk olarak buzzer’ı tanıtalım. “void setup” kısmından önce “int” komutunu kullanarak buzzer ismini atayalım. Ardından “=” koyalım ve “8” yazalım. Satırı bitirmek için “;” koyalım. Bunu yaptıktan sonra void setup kısmına geçebiliriz.

 

 

 

 

 

 

Bu kısımda buzzer’ın bir çıkış birimi olduğunu belirtelim. Bunun için olan “pinMode” komutunu kullanalım. Parantez açalım ve içine atadığımız isim olan “buzzer”ı yazalım ve “,” koyalım. Virgülden sonra çıkış birimi olduğunu belirtmek için “OUTPUT” yazalım. Parantezi kapatıp sonuna satırı bitirmek için “;” koyalım. Böylece bu kısmı da bitirdik. void loop kısmına geçebiliriz.

 

 

 

 

Void loop kısmında ise önce buzzer’ı çalıştıralım. Ardından bir bekleme zamanı koyalım ve kapatalım. Yine bir bekleme zamanı koyup tekrar çalıştıralım. Bunun için ilk olarak “digitalWrite” komutunu kullanalım. Ardından parantezi açalım ve atadığımız ismi yazalım. “,” koyup çalıştırmak için “HIGH” yazalım. Parantezi kapatalım ve satırı bitirmek için “;” koyalım.

Bekletmek için “delay” komutu kullanırız. “delay” yazdıktan sonra parantez açarız ve bekleme zamanını yazarız. Bekleme zamanı olarak 10 saniye bekletelim. 10 saniye “10000” milisaniye eşittir. Bundan dolayı parantezin içine “10000” yazarız. Parantezi kapatırız ve satırı bitirmek için “;” koyarız.

 

 

Kapatmak için ise yine “digitalWrite” yazıp parantez açalım. Parantez içine buzzer yazalım ve “,” koyalım. Kapatmak için “LOW” yazalım ve parantezi kapatalım. Satırı bitirmek için “;” koyalım. Bekletmek için “delay” komutunu yazalım ve parantez açalım. İçine “10000” yazalım. Böylece 10 saniye kapanmış oldu. Böylece kod kısmı da bitti. Doğru kart ve port’u seçtikten sonra programı karta yükleyelim.

NOT: Uğraşmak istemeyen arkadaşlar için  hazır kod aşağıdadır.

int buzzer=8;

void setup() {
pinMode(buzzer,OUTPUT);
}

void loop() {
digitalWrite(buzzer,HIGH);
delay(10000);
digitalWrite(buzzer,LOW);
delay(10000);
}

 

One thought to “Arduino Ders 3: Buzzer Kullanımı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir